Arnavutça Tercüme

Arnavutça dili dilimize çok uzak değildir. Bunu Arnavutça tercüme yapanlar çok daha iyi bilirler. Zira dilimizden bir çok kelime Arnavutçaya karışmıştır. Osmanlı’dan bu tarafa gelen bağlar bu iki dil arasında yakınlaşmanın da temelini hazırlamıştır.

 • Kasapi – Kasap
 • Bajraki – Bayrak
 • Çorba – Çorba
 • Terezi – Terazi

gibi bu kelimeleri çoğaltmak hayli mümkün oldukça iç içe geçmiş bir dildir. Latin alfabesi ile yazılan dili yaklaşık 6 milyon civarında insan kullanmaktadır.

Arnavutça Dilinde Bilmeniz Gerekenler

Arnavutça aslında zor bir dildir. Arnavutça kelimeler ve kelimelerin okunuşları diğer dillere oranla bilmeyenleri hayli zorlaya bilmektedir. Bu bakımdan Arnavutça dilinde çeviri yapılırken ana dilde tercüman zorunluluğuna muhakkak uymak gereklidir.

 1. Hangi yöne tercüme yapılıyorsa ana dilde tercüman mecbur kullanılmalıdır.
 2. Bu dillerde düşülen en büyük hata tıbbi çeviri ile sözleşme tercümesini aynı kişiye yaptırmaktır. İşi uzmanına vermek şarttır.
 3. Türkçe Arnavutça tercüme ile Arnavutça Türkçe tercümeyi aynı tercümana yaptırmamak gereklidir. Burada çevirinin kalitesi ön plana çıkmaktadır.
 4. Tercüme yapacak kişi Arnavutça sözleri, Arnavutça ile Türkçe arasında tercüme yapacaksa ortak kullanılan kelimeleri iyi araştırmalı ayrıca sözlük kullanmalı ve Google gibi derya olan bir alandan da faydalanmalıdır. Örnek olarak takıldığında tercüman Türk Dil Kurumundan faydalanabilir. http://tdk.gov.tr/
 5. Tercüman sonrası editör kontrolü tüm dillerde olduğu gibi bu dil için yapılan çalışmalarda da kullanılmalıdır.

Arnavutça Evraklarım Yeminli Tercüman İmzalı Olacak

Arnavutça elinizde evraklar var veya Türkçe evraklar var bunlar Arnavutçaya tercüme olacak. Bu durumda öncelikle sizlere yeminli Arnavutça tercüme nedir? Sorusunu açıklamamız gerekli. Yeminli tercüme eğer sizden isteniyorsa bunu şöyle açıklayabiliriz. Bir kuruma veya firmaya vereceğiniz çeviriler ıslak imzalı ve tercüman onaylı istenmesine yeminli tercüme diyoruz. Eğer bu Arnavutça dilinde ise buna Arnavutça yeminli çeviri olarak isimlendiririz. Üzerinde işlem yapılacak evraklar bize geldikten sonra tercüman çeviriyi yapar kontrol aşamaları tamamlanır daha sonra noterden yemin zaptı bulunan tercüman yaptığı tercümeyi imzalar bu aşamaya ve evrakların size teslimine yeminli Arnavutça tercüme deriz. Bir çok kurum ve kuruluş bu yönde talepte bulunabilir.

Arnavutça Noter Onaylı Tercüme

Yeminli tercümenin bir sonraki aşaması noter onaylı tercümedir. Noter onaylı Arnavutça tercümenin yeminliden farkı ekstra olarak notere para ödenme meselesidir. Noterler;

 • Sayfa başı
 • Kelime hesabı
 • Satır sayısına bakarak ücret talep ederler.
 • Ücretler 157 TL’den başlamaktadır.

Noter onaylı tercüme genelde;

 • Vize işlemleri
 • Devlet kurumlarının talepleri
 • Okul başvuruları
 • Şirketler arası anlaşmalar

gibi resmi işlemlerde talep edilir.

Noter onaylı Arnavutça tercümede İstanbul ve tüm Türkiye’de hizmet veren “Tercüme Ofisi”mizden dilediğinizde hizmet alabilirsiniz.

Arnavutça Belgelere Apostil Onayı

Ülkemizde tercüme sektöründe dört aşamalı onay vardır.

 • Yeminli tercüman imzalı
 • Noter onaylı
 • Apostil tasdiki
 • Konsolosluk

Bu onaylar içinde apostil onayının sıralaması şu şekildedir. Öncelikle tercüme gelir, yeminli tercüman çevirir imzalar ardından noter aşaması tamamlanır sonrasında apostil onayına geçilir. Apostil onayı iki şekilde olabilmektedir. Vereceğiniz kurumun isteğine göre Türkçe evrak eğer apostilli olacaksa bazen tercüme öncesi ana evraka apostil alınır sonrasında tercüme noter aşamasından sonra bir apostil daha alınır. Bazende tercüme ve noterden sonra apostil alınır. Genelde tercih edilen son yazdığımızdır. Burada apostil onayı verilecek ülkeye göre Kaymakamlık veya Valilik gibi kurumlardan alınır. Apostil ücrete tabi olan bir işlem değildir. Kurumumuzca alınması durumunda ücret talep edilmektedir.

Arnavutça Evraklara Konsolosluk Onayı Nasıl Alınır?

Tercüme işleminde son onay ise konsolosluk aşamasıdır. Bazen tercüman, noter, apostil sonrası bazı kurumlar konsolosluk onayı da talep eder. Bu durumda “Yeminli Tercüme Ofisi” olarak bizler ilk 3 aşamayı sizin adınıza yaptıktan sonra son aşamada evraklar konsolosluğun isteğine göre tarafımızca yapılır ve bu evraklar size teslim edilir. Sizler konsolosluktan randevu alarak evrakları teslim ederek onaylı hallerini alabilirsiniz.

 • Konsolosluk onayları noter gibi ücretlidir.
 • Belgeler sayfa başı olarak ücretlendirilir.
 • Bizlerin sizin konsolosluk işlemlerinizi takip etmemiz için vekalet vermeniz gereklidir.

Arnavutluk konsolosluğu ile ilgili tüm işlemlerde ofisimizden yardım alabilirsiniz.

Arnavutça Tercüme Talebi Yoğun Olan Belgeler

 1. Pasaport
 2. Diploma
 3. Doğum belgesi
 4. Evlilik evrakları
 5. Vekalet
 6. Transkript

Gibi evraklar sürekli kullanıldığından tercüme talepleri diğer evraklara oranla daha fazladır.

Arnavutça Dilinde Diğer Hizmetlerimiz

Arnavutça tercüme olarak 4 aşamalı onaylı tercümeler dışında sizlere şu konularda da yardımcı olmaktayız.

 • Arnavutça sözlü veya ardıl tercüme
 • Arnavutça simultane çeviri
 • Arnavutça çapraz tercüme (İngilizce – Arnavutça )

gibi sizlere ofisimiz yardımcı olmaktadır.

24 Saat Arnavutça Tercüme Hizmeti

Tercüme Ofisimiz sizlere 24 saat kesintisiz online olarak tercüme desteği vermektedir. İhtiyacınız olan saatte internete bağlanmanız yeterli. Bize sistem üzerinden evrakları gönderin fiyat alın ödemenizi EFT, Havale veya Kredi Kartı ile ödeyin tercümeniz ister evinize isterseniz iş yerinize gelsin. Daha fazla ayrıntı için 24 saat cep ve sabit hatlardan bize ulaşabilirsiniz.

Arnavutça Tercüme Sitemize girin belgenizi yükleyin Arnatvuça tercüme fiyatı alın. Ödemenizi yapın. Çeviri başlasın ister mail ister kargo ile adresinize gelsin.
www.tercumeofisi.com
Whatsapp
Yeminli, Noterli ve Apostilli tercüme için yardım hattı.