Schengen Vizesi Tercümeler ve Başvuru Merkezi

Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği kapsamında oluşturulan vize uygulaması ile (Schengen ) ile üye olmayan ülke vatandaşlarının giriş ve çıkışı bu vize uygulaması ile sağlanmaktadır. Schengen vizesi uygulaması üye aşamasındaki veya üye olmayan başvurusu bulunmayan tüm ülke vatandaşlarının tabi olduğu bir yoldur. Bu yöntemle Schengen ülkelerinde 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayacak şekilde kalmak mümkündür. Schengen vizesi tercümeleri için yetkili olan firmamız ile iletişime geçerek hem tercüme evraklarınızı hazırlatabilir, hem IADA üzerinden randevu alım desteği alabilir ayrıca da başvuru formunu da yeminli tercüman kadromuz ile doldurabilirsiniz.

Schengen Vizesi İle Gidilebilecek Ülkeler

Schengen vizesi almak son dönemde bir hayli Türk vatandaşları için zorlaşsa da Avrupa’ya bir çok nedenden ötürü gitmek isteyen yurttaşlar bu vize ile şu ülkelere giriş hakkı kazanmaktadır.

Almanya başta olmak üzere Fransa, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lichtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Bulgaristan’da son aşamaları tamamlamakta bu ülkelere bu vize ile seyahat etmek mümkün hale gelmektedir. Türkiye’de vize başvuruları IDATA firması üzerinden takip edilir ve ilgili konsolosluğa teslim edilir.

Schengen Vize Başvurusunda Türk Vatandaşlarının Masrafları

Ülkemizde Schengen vizesi başvuruları 80 Euro olarak başvurulan ülke için alınmaktadır. Bu ücret vize çıksın yada çıkmasın iadesi söz konusu değildir. Eğer vize evrakları tarafınızca doldurulup gerekli evrakların başvurusu yapılır ise o zaman aracı firmaya ek ücret ödemek durumunda kalmazsınız. Başvuru formu ve vize randevusu için gerekli evrakların tercümeleri için ofisimizden hizmet alabilirsiniz. https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/05-VisaEinreise Schengen vizesine ait tüm içeriklere buradan ulaşmak mümkündür. Schengen randevusu için https://www.idata.com.tr/de/tr/p/randevu-islemleri-de bu linkten gerekli randevular tarafımızca alınmaktadır. Gerekli formların doldurulması ve schengen başvurusu için ofisimize başvurabilirsiniz.

Almanya İçin Schengen Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle başvurunun ilk aşaması olan formu doldurmanız gerekiyor. Formu ilk olarak Almanca ya da Türkçe olarak doldurup çıktısının alınması şarttır. Bu Fransa, Avusturya ya da diğer ülkelerin başvurularında da geçerli bir yoldur. Sonrasında başvuru evrakları ve gerekli olan tercümeleri size vizelere özel kısımda aktaracağız. Randevu alarak tüm evrakları tercümeli hazırlayarak IDATA firmasından randevu alarak o belgeler ile randevuya gelmeniz yeterli olacaktır. Gerekli harçlar ve masrafları da karşılamanız gereklidir. Vize ile ilgili red veya vizedeki evrak üstündeki sorunlar içinde yine sorumlu firma IDATA ile temasa bizzat geçilmesi gerekmektedir. https://videx.diplo.de/videx/visum-erfassung/#/videx-kurzfristiger-aufenthalt İlgili link üzerinde formun doldurulması mümkündür. Almanya özelinde verdiğimiz başvuru bilgisini diğer ülkeler özelinde de değerlendirebilirsiniz. Başvuru şartları genel olarak aynıdır.

Schengen Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Temel Şartlar

 • Geçerli bir pasaport
 • Pasaportun en az iki boş sayfası olmalı
 • Son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı pasaport
 • Vize bitişinden sonrasına 3 ay daha süresi olmalı
 • Resimler 6 aylık ve pasaporta uygun olmalı
 • Seyahat sağlık sigortası zorunludur.

Bu şartlar öncelikli şartlardır.

İş Seyahati İçin Schengen Vizesi ve Tercüme Evrakları

Ülkemizde son birkaç yıldır vize konusunda yaşanan aksaklıklar turistik ziyaretler dışında iş seyahatlerini de engellemektedir. Bu bakımdan ötürü yapılan başvurularda iş seyahati başvurusu ve Schenge vizesi için tercümeler ve gerekli evraklar titizlikle takip edilmelidir. Örnek Fransa ülkesine iş seyahati için vize başvurusu yapacaksınız. Doğal olarak Schengen bölgesinden kaynaklı istenen evraklar Almanya veya diğer ülkelere göre çok az farklılık gösterir. Genel olarak talep edilen belgeler şöyledir.

 1. Başvuru formu ister Türkçe İster Almanca olarak (tarafımızca hizmet verilmektedir.)
 2. Pasaport ve son 3 yıldaki vizelerin fotokopileri
 3. Vize harcı, sağlık sigortası (tercümeli tercih nedeni, 1 adet vesikalık fotoğraf)
 4. Davet yazısı
 5. Başvuru sahibi bilgileri ve firma bilgileri (tercümeli olması idealdir.)
 6. Kalınacak süre, firma bilgisi ve masrafların karşılanması beyanları (tercüme istenebilir)
 7. Uçak ve Otel rezervasyonları
 8. Davet eden firmanın sicil kaydı, maaş bordrosu, banka dökümleri üç aylık (tercümeli)
 9. Çalışanın sgk dökümü tercümeli.
 10. Başvuran firma sahibi ise Ticaret Odası kaydı, Sicil Gazete, Vergi Levhası, Çiftçi ise Ziraat Odası Belgesi tercümeli olmak zorundadır.

Fuar Ziyareti İçin Schengen Vizesi ve Tercüme Evrakları

Örnek olarak burada da İtalya için fuar ziyareti vizesi yani Schengen vizesi talebimiz olsun. Schengen bölgesi ülkelerinde fuar ziyaretleri için yine iş seyahati gibi aynı evraklar talep edilmekte ve bu evraklara ek olarak uçak ve otel rezervasyonları da eklenmelidir. Fuar davet yazısı veya online başvuru evrakı ibraz edilmelidir. Fuara katılım gösterecek personel ve fuarda ürün yerleşimi yapacak personelinde vize ücretlerinde muafiyetler olması durumlarını göz önüne alarak başvuru yapılan kurum ile bu konu istişare edilmelidir. Fuara katılacak firma yetkilendirdiği elemanlarına katılım belgesi vererek bunu tercüme yaptırmalıdır.

Schengen Bölgesine Turistik Vize ve Tercüme Hizmeti

Turistik vize konusunda da Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya başta olmak üzere vizelerde sıkıntı çok olsa da başvuru prosedürleri ve turistik vize için tercüme hizmetleri noktasında detayları tarafınıza paylaşacağız. En çok Schengen vizesi için başvuru yaptığımız tür turistik schengen vizesi başvurusudur. Genel olarak en temel vizelerden olan bu vize türünü tüm Avrupa Birliği'ne üye ülkeler için talep etmek mümkündür. Bu konuda ofisimizden gerekli evrakların tercümesi, başvuru formu hazırlanması ve dilerseniz de randevu için destek olmaktayız.

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport (Son 3 yıl vize fotokopileri)
 • Vize harcı, seyahat sigorta ve 1 vesikalık resim.
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Masraflar için tercümeli maaş bordrosu ve hesap dökümü 3 aylık
 • 18 yaş altı çocuklar için noterden alınmış tercümeli muvafakatname.
 • Memur ise yaptığı iş belgesi tercümeli, sgk kaydı tercümeli, sgk işe giriş belgesi tercümeli ve maaş bordrosu tercümeli
 • Firma ve serbest meslek sahipleri için Ticaret odası, sicil gazete, vergi levhası, ziraat odası evrakları tercümeli
 • Emekli için maaş belgesi tercümeli
 • Öğrenci için öğrenci belgesi tercümeli olmalıdır.

Turistik amaçlı vizelerde Schengen bölgesi başvurularında ofisimizden hem form doldurma hem de randevu hizmeti noktasında yardım alabilirsiniz. Ayrıca gerekli evrakların sizin vizeye kavuşturma amaçlı tercümeli olmasına gayret göstererek yeminli tercüman hizmetimizden de faydalanabilirsiniz.

Ziyaret Amaçlı (Alie-Akraba-Düğün) Schengen Vizesi ve Çeviri Evrakları

Ülke ismi fark etmeksizin örnek Almanya yada Fransa olsun burada da yine turistik vize evrakları geçerli olmak üzere ek olarak şu evraklar ve tercümeleri talep edilir. Bu vize türü hem başvuranın hemde davet iletenin durumuna göre neticelenmektedir. Tabiki başvurulan ülke ile olan ikili diyaloglar da bazen vizelerin olumlu olumsuz sonuçlanması yada vize başvurularının açılıp kapanması gibi durumları da ortaya çıkarmaktadır.

 1. Davetiyenin orjinali ile banka hesaplarınızdaki para akışını gösteren tercümeli evrak.
 2. Eğer davetiye de masraf karşılanmayacak ise bir dilekçe ile seyahat amacı ve masrafları nasıl karşılayacağınızı anlatan tercümeli bir dilekçe iyi olacaktır.
 3. Maaş, kira geliri vb. gelirlerinden tercüme yapılarak sunulması gibi ek evraklar hazırlanarak vize alım sürecinde başvurunuzun dikkate alınıp olumlu sonuç alma şansınız yükselecektir. Evrakların yeminli tercüman onaylı olmasına dikkat ediniz.

Kültürel, Sportif veya Kongre Katlım, Öğrenci Gezi Vizesi Evrakları İle Tercümesi

Bu vize türünde de turistik vize ile aynı temel belgeler gereklidir. Özellikle pandemi döneminde birçok konferans ve kongre için vize sıkıntısı haberi görmüştük. Bu tarz vizeler içinde hem ülkelerin hemde Schengen vizesine toplu katkı sunan Avrupa Birliği'nin iş birliği noktasında Türk makamları ve vatandaşlarına destek olması şarttır. Genel olarak;

 1. Organizasyonu yapan kurumun davet yazısı

 2. Bu kişi eğitim amaçlı gitti ise kendine ve eğitime ait belgelerin tercümeleri
 3. Masrafların karşılanmasına dair evrak ve tercüme
 4. Etkinlikle alakalı etkinliğin zamanı yeri düzenleyen firma bilgileri
 5. Spor etkinliği ise Türk makamlarınca verilen belgeler ve tercümeleri
 6. Etkinliğin zamanı masrafları ve diğer ihtiyaçlarda kafalara soru işareti bırakmayacak şekilde vize bölümüne çevirili olarak sunulmalıdır.
 7. Öğrenci gezilerinde de katılımcı listesi refakatçiler, muvafakatnameler, otel ve uçak rezervasyonları, masrafları kim karşılayacak sorusunun cevabı gibi evrakları yeminli tercüman imzalı hazırlatarak başvuru yapabilmektedirler.

Tır Şoförleri ve Transit Schengen Vize ve Tercüme Olması Gereken Belgeler

Diğer vize türleri dışında şu evraklar ve bunların yeminli tercümesi olması gereklidir. Tır şoförler yada taşımacılık alanında faaliyet gösteren kişi ve kurumların vizeleri noktasında da ekip olarak gerek çeviri gerek randevu yada formların doldurulması hususunda schengen vizesi için destek sağlamaktayız.

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği, ehliyet, Sgk rgiriş ve hizmet dökümü tercümeli olarak
 • Ticaret ve Sanayi oda kaydı, Faaliyet belgesi, L2 belgesi, şirketin araç listesi gerekli evrakların tercümeli olması idealdir. Şoförün çalıştığı yerden masraf belgesi taşıma yapılan kurum ile bağlantı da tüm ülkeler için yapılan başvurularda istenmektedir.
 • Transit vize ise bazı ülke vatandaşlarının aktarmalı seferlerde ihtiyaç duyduğu vize türüdür. Bu konuda sorun yaşamamak için gideceğiniz ülkenin şartlarını araştırmanızı tavsiye ederiz.

Schengen Vizesine En Çok Başvurulan Ülke

Ülkemizde Schengen vizesi en çok Almanya için başvuru almaktadır. Almanya için vize başvuruları ve gerekli prosedürlerle ilgili tercüme ve diğer detaylar için ofisimiz sizlere destek olmaktadır. Schengen vizesi için yeminli tercüman hizmeti tüm ülkelere tarafımızca verilmektedir. İkinci en çok başvuru alan ülke Fransa ve sonrasında ise Hollanda ile Yunanistan gelmektedir. İtalya ve İspanya, Portekiz gibi ülkelerin yaz aylarında başvuru talepleri artmakta, Hırvatistan gibi balkan ülkeleri de son yıllarda ciddi vize başvuru talebi almaktadır.

Ülkemizde genel olarak Avrupa ülkelerine turistik amaçlı vize, aile akraba ziyareti için vize (bu vize türünde düğün vb.) organizasyonlar sık olarak olmaktadır. İş gezileri ve fuarlar için vizeler, kongre ve sportif oyunlara yönelik vizeler ile eğitim amaçlı erasmus vizesi tarzı öğrencilerin birkaç aylık kalması yada bazı etkinliklere katılması yönünde de vizeler vardır.

Schengen bölgesi ülklerine yapacağınız tüm başvurularda Almanca tercüme, Fransızca tercüme, İspanyolca tercüme, İtalyanca tercüme, Portekizce tercüme ve diğer dillerde yeminli tercüman onayları tarafımızca yapılmaktadır. Yeminli tercüme dışında noter onayı ve apostil hizmetini de ofisimizden alabilirsiniz. Ayrıca vize için yeminli tercüman evraklarınızı 24 saat sitemizden online olarak hizmet alabilir yada +90 541 857 3434 +90 544 741 1071 +90 544 741 1061 nolu telefonlara whatsapp üzerinden evrakları ileterekte hızlıca destek alabilirsiniz.

Schengen Vizesi Tercümeler ve Başvuru Merkezi Tüm ülkeler için Schengen vizesi başvuru, form doldurma, randevu alma ve evrakların yeminli tercüme hizmeti için sizlerin yanındayız.
www.tercumeofisi.com
Whatsapp
Yeminli, Noterli ve Apostilli tercüme için yardım hattı.