Tercümede Noter Ücreti Neden Ödüyoruz?

Tercümede bir kaç onaydan bir tanesi de noter tasdikli tercümedir. Çeviride 4 onay vardır.

  1. Yeminli Tercüme
  2. Noter Onaylı Tercüme
  3. Apostil Tasdikli Tercüme
  4. Konsolosluk Onaylı Tercüme

Bu onaylar içinde en sık başvurulan yeminli tercüme sonrasında noter tasdikli tercümedir. Noter çeviri alanında bu kadar etkili olunca ülkemizde bir çok tercüme ofisi noterle çalışarak yaptıkları tercümeleri onaydan geçirerek müşteriler tarafından istenen kurumlara sunmaktadırlar.

Müşteri Hem Çeviriye Hem de Notere Ödeme Yapıyor

Noterin çeviri sektöründe bu kadar olması doğal olarak yeni bir ekonomik kapı oluşmasını da ortaya çıkardı. Hem noterler hemde devlet bu alandan ciddi bir gelir sağlamaya başladı. Zira diplomadan pasaporta veya sözleşmelere kadar bir çok alanda yapılan tercümeler noter onayına tabi tutulmaktadır. Bir çok kurum notersiz çevirileri kabul etmemektedir.

Noter Ücretleri Her Yerde Aynı Mıdır?

Genel olarak her yerde birebir aynı olmasa da arada çok aşırı bir farkta yoktur. Noterde tercüme onayları sayfa başı veya sayfadaki satır sayısına göre belirlenmektedir. Ortalama en düşük noter onayı tercümeli evraklarda 80 ile 100 TL arasında değişmektedir.

Dünyada Tercüme Sonrası Noter Onayı Var Mı?

Dünyanın her yerinde noterler tercüme ile bir şekilde bağlantılıdır. Fiyatlar ülkemizde yüksek olmakla birlikte bazı ülkelerde noter onayına gerek kalmadan yeminli tercüme ofislerinin çevirileri kabul görmektedir. Bazı ülkelerde ise apostil onayı notere ek olarak istenmektedir. Sonuç olarak noterler tercüme sektörünün ülkemiz bazında vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Müşterilerin hem tercüme ofisine hemde notere ödeme tartışması devam edecek gibi dururken çeviri büroları bu durumu her müşteriye açıklamaya devam edecektir.

Tercümede Noter Ücreti Neden Ödüyoruz? Tercüme Ofisi olarak çeviri işleminden sonra notere ödenen noter ücretinin sebeplerini ve kapsamını açıkladığımız makalemiz sizlerle.
www.tercumeofisi.com
Whatsapp
Yeminli, Noterli ve Apostilli tercüme için yardım hattı.